czwartek, 2 października 2014

Spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską

30 września 2014 r. w kinie „Mewa” w Złocieńcu odbyło się spotkanie dla młodzieży oraz nauczycieli i rodziców Gimnazjum nr 1 im. Bohaterów Monte Cassino w Złocieńcu poświęcone zagrożeniom dzieci i młodzieży oraz odpowiedzialności w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa młodego człowieka. Szkolenie poprowadziła Pani Sędzia Anna Maria Wesołowska – ekspert w dziedzinie prawa, popularny znawca kodeksu karnego.
O godz. 10.00 pani Sędzia spotkała się z młodzieżą. Rozmawiała z uczniami na trudne tematy związane z przestępczością nieletnich, omawiała zagadnienia na jakie narażone są osoby w ich wieku: cyberprzemoc, zbyt wczesna inicjacja seksualna, uzależnienia. Pani Sędzia mówiła o wszelkich zagrożeniach współczesnego świata i o tym, jak szybko w tej zmieniającej się rzeczywistości można stać się ofiarą tych zjawisk. Pani Anna Maria Wesołowska uświadamiała, że wiele niewłaściwych zachowań wobec kolegów czy nauczycieli posiada znamiona przestępstw, które ścigane są z urzędu. Młodzież musi sobie zdawać sprawę z tego, że to, co czasami wydaje się niewinnym czynem, może mieć swój finał na sali sądowej, a w konsekwencji może skończyć się dozorem kuratora sądowego, zakładem poprawczym czy nawet pobytem w zakładzie karnym. Przytaczała poruszające przykłady prawdziwych historii z Jej doświadczeń z Sali Sądowej, radziła, aby dokonywać w życiu takich wyborów, które nie będą krzywdzić innych, a pozwolą zachować szacunek dla innych osób, rodziców, kolegów, nauczycieli.
Specjalnie na to spotkanie uczniowie kl. I d przygotowali film pt. „Sprawa Julii Niewinnej” oskarżonej o rozprowadzanie na terenie szkoły narkotyków.
Od godz. 13.30 rodzice, nauczyciele, przedstawiciele innych instytucji mogli wysłuchać spostrzeżeń, przemyśleń oraz rad pani Anny Marii Wesołowskiej. Pani Sędzia mówiła o bardzo negatywnych skutkach zaniedbań wychowawczych oraz o tym, jaki wywierają one wpływ na kolejne lata życia dzieci. Podkreślając, że mamy wspaniałą młodzież, zachęcała nauczycieli do zakładania w szkołach „Kącików prawnych oraz „skrzynek korczakowskich”, które mają pomagać młodzieży w ich trudnych sprawach. Nawoływała rodziców do współpracy ze szkołą do zainteresowania się tym, co ich dzieci robią w czasie wolnym oraz do monitorowania tego, co robią w „sieci”.
Spotkanie z Panią Sędzią było jednym z działań profilaktycznych, w czasie których uzmysławiamy sobie, że człowiek uczy się przez całe życie. Nieustannie powinniśmy wszyscy poszerzać swoją wiedzę na temat zagrożeń, które niesie współczesny świat.  (żródło: Rada Rodziców Gimnazjum nr 1 - facebook)